موسیقی، گفت و گو

یک بار وقتی پس از یک گفت‌وگوی طولانی از یکآشنای نسبتا جدید جدا می‌شدم مرا چند لحظه متوقف کرد و گفت: «خیلی ممنونم. بیش ازچهار ماه بود گفت و گویی چنین لذت بخش نداشتم. مثل این بود که یک موسیقی خوب گوشمی‌دادیم.» من هم در دلم چنین احساسی داشتم؛ یک جور سبکی و رضایت مخصوص که بعد ازشنیدن یک موسیقی خوب یا تمام کردن یک کتاب خوب حس می‌کنی. اما بر خلاف او، من بهفکر بیان این احساس نیفتاده بودم. کمی بعد، وقتی بیش‌تر به گفته‌اش فکر کردم دیدم حتی درباره تاریخ «چهار ماه» هم با او توافق دارم. برای من هم آخرین تجربه از ایندست گفتگو بیش از چهار ماه پیش اتفاق افتاده بود.

وقتی مدتی از آن دیدارگذشت و چنان تجربه‌ای تکرار نشد سعی کردم آن روز را با همه جزئیاتش به یاد بیاورمتا دریابم دقیقا چه چیزی باعث شده بود هردوی ما آن حس خوب را پیدا کنیم؟ می‌خواستمبدانم آیا می‌شود همین تجربه را با دیگران هم تکرار کرد یا آن یک اتفاق خاص است کهمقرر شده فقط گاه‌گاهی بیفتد؟

تلاش کردم ویژگی‌های شخصیتی خانمی را که آنروز طرف گفت و گویم بود به یاد بیاورم. خیلی زود کشف کردم که تقریبا هیچ چیز دربارهشخص او نمی‌دانم یا دست کم چیزی نمی‌دانم که از آن گفت و گوی خاص حاصل شده باشد. وقتی وسواس بیشتری به خرج دادم روشن شد که ما در آن روز اصلا درباره خودمان با همحرف نزده بودیم. شگفت‌آور بود! هیچ چیز درباره مشکلات روزانه، برنامه‌های شخصی وامیدواری‌هایمان نگفته بودیم. فقط درباره کتاب‌ها، نویسنده‌ها، دنیا و سفر صحبتکرده بودیم. حافظه‌ام را بیشتر به کار انداختم و به گفت و گوهای لذت‌بخش دیگری کهبا افراد دیگر داشتم برگشتم. همین الگو درباره همه آنها صادق بود. هیچ کدام ازآن‌ها گفت و گو جنبه شخصی پیدا نکرده بود. در هیچ کدام از آن‌ها درباره مسائلی کهفقط به خودمان مربوط می‌شد حرف نزده بودیم.

کم کم یک فرضیه شکل گرفت: شایدکلید یک گفت و گوی لذت‌بخش در خودداری طرفین از خصوصی کردن آن باشد. در گفت‌وگوهایی که پس از این پیش می‌آمد تلاش می‌کردم حرف‌های خصوصی نزنم. اما نمی‌توانستم بدوناین که باعث رنجش بشوم از هم‌صحبتم هم چنین چیزی بخواهم. پس از چند شکست سرانجامفرضیه‌ام را با یکی از دوستانم در میان گذاشتم و قرار گذاشتیم که با هم آن راامتحان کنیم. کمی طول کشید که به این قانون جدید عادت کنم. اما همان اولین باری کهتوانستیم کاملا به آن پایبند باشیم اتفاق خوشایندی افتاد؛ سبکی لذت‌بخشی که با یکموسیقی یا کتاب خوب از راه می‌رسد تکرار شد. ما توانستیم آن را با برنامه‌ریزی قبلیتکرار کنیم.

/ 9 نظر / 23 بازدید
اسمان

وبلاگ مفیدی بود....موید باشید دوست من ....یاحق

سمیرا

سلام... عرض ارادت... اون سه نقطه فقط برای این بود که بدونم پیامم ثبت می شه یانه.... خوشحال می شم بهتون لینک بدم... اجازه باشما ما بنده ی فرمانیم تا دوست چه فرماید یا علی

gasem

salam mofid bod mer30

yaali

سلام شايد[راک]

سمیرا

سلام... لینک شدین ... کاش به ما بیشتر سر بزنید...[گل]

زینب

سلام.مطالبتو خوندم جالب بود موفق باشین

سمیرا

سلام... به روزیم. و منتظر [گل]

سمیرا

salam... mersi ke sar zadin... mamnoon ke link dadin ishalla bishtar be ma sar bezanid... behtarinha az ane shoma......

بی نام ونشان

مرسی لذت بخش بود[خداحافظ]